Nepříliš chytrý blog Od programování po jezevce

7Kvě/130
Javascript

Příležitost poznat TypeScript

Programujete v JavaScriptu a chcete vnést do svých aplikací nějaký řád? Zaslechli jste někde zmínku o TypeScriptu? Přijďte se dozvědět o něco víc. V průběhu května máte hned dvě možnosti.

24.5. v Pardu­bicích – akce pořádaná Jirkou Kneslem. Kromě TypeScriptu zde zazní talky na téma LiveScript a ClojureScript.

30.5. v Ostravě – celodenní JavaScript Frameworks Conference na VŠB. Pokud jste nebyli na pražské, určitě musíte dorazit. A pokud jste byli, pamatujte na to, že opakování je matka moudrosti. Kromě mě se na vás budou těšit i další profíci v oboru – Štěpán Bechynský, Jirka Knesl, Borek Bernard, Martin Malý a David Grudl.

TypeScript není žádná revoluce. Je to přirozená evoluce, u které si říkám, jak je možné, že s tím nepřišel někdo dřív.  Chytněte vlnu už při jejím vzdouvání, ať můžete být v době její maximální síly na vrcholu.

Edit: Obě akce byly super. Díky za účast 🙂

13Čvc/129
Webové stránky

Captcha? Ne, díky!

captcha_logo

Stále častěji jsem nucen opisovat hůře a hůře čitelná písmena z různých ochran proti robotům. Dříve ještě celkem použitelná reCAPTCHA s pěknou myšlenkou se stala něčím, co mě ve formuláři dokáže naštvat. Sám ještě luštím předhazované „šifry“ celkem bravurně, ale jsou mezi námi tací (hůře vidící prarodiče atp.), kterým podobný obrázek totálně znemožní formulář odeslat.

altTo si takhle člověk brouzdá po nějakém webu, najde zajímavý článek, který chce okomentovat. Pro to se ale musí zaregistrovat. OK, co se dá dělat. V tom na něj vyskočí registrační formulář a v něm tahle nádhera.

Samozřejmě má nutkání rovnou zavřít záložku prohlížeče a na web se vykašlat.

Celý článek …

27Čvn/110
Webové stránky

Texy! aneb What You See Is What You Mean

texy-logo

Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo na webu klienta a to Slovo nebylo formátované. Tak nějak možná vznikl první požadavek na WYSIWYG editor. Klient si přál formátovat text v administraci svého webu jako ve svém oblíbeném textovém procesoru.

Inu programátor zapojil iframe a JavaScript a po hodinách práce vypustil do světa něco, co klientovi stačilo. A od té doby se to s námi táhne. Klient se snaží z editoru vymáčknout maximum kombinováním různých tlačítek a programátor se snaží klienta krotit takovým způsobem, aby výsledek klientovy práce nezničil celý web. V závěru je to spousta práce na obou stranách s občas prapodivným výsledkem.

Celý článek …

21Čvn/110
Webové stránky

Mikrodata – přibližte text vyhledávačům

schema.org

Není to tak dlouho, přesněji 19 dnů, co se tři největší vyhledávače – Google, Bing a Yahoo! shodli na společném projektu Schema.org. Jde o seznam schémat pro mikrodata, které lze implementovat do zdrojového kódu webu a přiblížit tím vyhledávači smysl textu.

Příklad využití je uváděn na slově „Avatar“. Člověk z kontextu jednoduše pozná, zda se jedná o ikonku uživatele nebo měl autor na mysli spíše film Jamese Camerona. Vyhledávač o něm ale neví nic. Automatické propojování informací sice existuje, ale není ani zdaleka dokonalé a jeho implementace je přinejmenším náročná. Přicházejí tedy na řadu mikrodata. Uvedeme si praktickou ukázku.

Celý článek …